2013. június 4., kedd

Gondolatok - 2. rész: A SPIRIT

Ez most egy hosszú iromány lett, amiben papírra-monitorra vetettem azokat a gondolataimat, amelyek már hónapok óta érlelődnek bennem. Ez az írás most nem az utazásunkról szól, nem a velünk történt eseményeket írom le, hanem saját elképzeléseimet általánosabb dolgokról. Két nagy részre osztottam az irományt: az első rész a Gennyről szól, a második pedig a Spiritről. Egy-egy gondolatot sokkal hosszabban és mélyebben is ki tudnék fejteni, viszont most nem tudok sok időt eltölteni a laptop előtt, mert ahol jelenleg lakunk, ott nincs áram. Sokszor idézek az adott gondolathoz kapcsolódóan más írásokat is, remélem nem zavaróak, velük most egyszerűbben át tudom adni a fejemben lévő képet.

Várom visszajelzéseiteket, véleményeiteket, gondolataitokat interneten akár publikusan akár privát üzenetben egyaránt! Kellemes olvasást és időtöltést!



2. RÉSZ: SPIRIT


2.1. UTAZÁS

Az egész élet egy utazás, az utad pedig azok, amiket teszel, átélsz, megtapasztalsz. A születéseddel kezded az utazást, és addig tart, amíg el nem hagyod ezt a világot. Akkor is utazol, ha egy helyben vagy; átéled az utad. Tapasztalj meg minél többet, legyél aktív. Utazz a nagyvilágban is, ismerj meg több népet, kultúrát, embert, tájat, fát, bogarat, … Minden tapasztalattal több leszel. Az utazás nem mindig kellemes, és az útitársak is különbözőek. Élvezd minden részét, amit csak tudsz! Ami pedig nem öl meg, attól erősebb leszel.

Minden egyénnek más út, más élet az ideális. Nagyon nehéz olyan útitársat találni, akinek ugyanazok a dolgok tetszenek vagy nem tetszenek, mint neked. Nincs két egyforma ember, mindenkinek más-más dolgokon kell átmennie. Sokan nem is gazán keresik, igazgatják az útjukat – életüket, csak sodródnak az árral. Sokan tudatosan keresik az útjukat, a legmegfelelőbb életformát számukra. Sokan egész életükben elveszve érzik magukat, mert nem találják, amit keresnek: a boldogságot. Az élet értelme, hogy örömödet leld benne. Találd meg az otthonod, barátaidat, önmagad, és figyelj, tapasztalj, alkoss.

Megesik, hogy az útkereső rájön, hogy amelyik úton éppen halad, az számára rossz irány. Merj és akarj váltani! Az élet rövid ahhoz, hogy évekig legyen szar munkahelyed, kelj fel naponta gyomorgörccsel és szenvedj egy terrorista főnöktől vagy egy másik embertől. Még akkor is, ha az útváltoztatás az életed jelentős megváltoztatásával jár.

“Egyszerűen csak láss – mert csak Te találhatod meg a boldogságodat, csak Te teremtheted meg a biztonságodat, csak Te láthatod meg az igazadat, csak Te élheted az életed. Te. Senki más.” (A. J. Christian)


2.2. OTTHON

Az otthon jóval több, mint egy lakás. Nem az az otthon, ahol nem esik az eső, van fűtés, tudsz hol aludni, tudsz hol főzni, van hely a tárgyaidnak. Az otthon az a hely, amit szeretsz, ami kellemes számodra, aminek be tudod lakni minden zugát, ami biztonságot ad, ahol egységben tudsz lenni önmagaddal és a környezeteddel, ahol nem kell szerepjátékot játszanod. Az otthonodban a családod vesz körül.

Az otthont nem lehet pénzért megvenni. Igazi értéke csak neked érték – persze a teleknek és az épületnek van valamennyi piaci értéke. Neked kell megtalálnod vagy megteremtened. Nem mindenki tapasztalja meg az otthon fogalmát az életében. Nem biztos, hogy ahol felnősz vagy amit bérelsz, örökölsz vagy megvásárolsz az az otthonod. Van, aki egy barlangban vagy egy ponyva alatt találja meg, és van, aki a három családi háza és két nyaralója közül egyikben sem. Gazdagságot az érzelmeid és a gondolataid adnak, nem a bankszámládon lévő bitek.

Számomra az otthon három részből áll. Első része az épület, amit otthonomnak nevezek. Ezzel szemben vannak elvárásaim: kellően tágas legyen, az időjárás viszontagságaitól védjen meg, biztonságot adjon nekem, családomnak és tárgyaimnak, természetes anyagokból épüljön fel. A második része a környezet: a közvetlenül körülvevő tér, állatok, növények és a távolabbi környék – legyen: biztonságos és közel a természethez, élhető és fenntartható, távol a nagyvárosoktól, autópályától, katonai területektől, ipartelepektől, erőművektől. Az otthon, mint a szülőföld, nemcsak egy telek és épület, hanem a tágabb tér, közeli hegyek-völgyek-mezők. A harmadik része pedig a társaság: azok az emberek, akik körülvesznek, akik részei az életednek, akikkel egy közösséget alkotsz. Megtalálni az otthont azt is jelenti, hogy egy pozitív társasággal együtt, köztük élni, közösen alkotni.

Nagyon fontos része az otthonomnak a közösség, például mint egy kis falu. Külön életterekkel, de sok közösségi hellyel egyaránt. Közös elképzelésekkel, közös ünnepekkel, közös elvekkel, közös hittel. Barátokkal, családdal. A népemmel – a törzsemmel. Egységben. Ahol mindenki azt csinálja jórészt, amihez ért. Megosztani az örömöt, a tudást, a tapasztalatokat, a feladatokat – őszintén, tabuk nélkül.

Én még keresem az otthonom. Viszont már van egy csomó pozitív tapasztalatom, amik az alapelképzeléseit adják az otthonomnak, bár még a konkrét helyet nem találtam meg. De úgy érzem, Kanári-szigetek, és azon belül is Tenerife (vagy La Gomera vagy La Palma – bár ezeken a szigeteken még nem jártam) jó helynek tűnik sok érdekes emberrel. Eddigi pozitív tapasztalataim:

1. Tudom, milyen egy szép környezetben élni. Gyerekként vidéken, Borsod-megyében, egy kis faluban éltem 8 évig, Sajóvelezden. Mezőgazdasági falu, pár utcával, a Bükk-hegység lábánál, a Sajó-folyó mellett, sok sík földdel és mezővel. Volt kertünk, néhány állatunk, és körülöttünk egy gyönyörű környezet.

2. Tudom, milyenek a körülvevő pozitív emberek. Éltem 12 évet Miskolcon és 6 évet Budapesten, és sok-sok jóbarátot találtam, akikkel sok közös pozitív élményem volt. Sok dolgot csináltunk együtt: rádióműsor, undergound bulik, közös terveket szőttünk, Budapesten pedig már éreztem egy együtt élő baráti közösséget, akiknek már a hétköznapjaik és tevékenységeik is összefolytak.

3. Tudom, milyen egy jól működő közösségi rendszer. 2012-ben volt szerencsém megtapasztalni, átélni egy Európai Rainbow Gatheringet. Hogy mi is a Rainbow Gathering, rengeteget lehetne írni, és sokan írtak is már róla az interneten. Hippi, világutazók, alternatív életet élő emberek, ökoközösségekben élők, valamilyen másféle gazdasági-társadalmi (nem hierarchikus) rendszert pártolók jönnek össze egy hónapig tartó közös ünneplésre, tudásmegosztásra, természet közeli életre – elektromosság és digitális kütyük nélkül.

4. Tudom, milyen egy ünnep. Sokféle ünnepet átéltem már, számomra azok a mély ünnepek a fontosak, ahol barátaimmal valami pozitív dolgot ünnepelünk, nem elvesztett harcot, másik politikai rendszert. Csak összegyűlünk és örülünk egymásnak, mulatunk, zenét csinálunk, kint vagyunk a természetben. Ilyen például Psyweekend, Chillweekend, 4.49 Gathering, kisebb goapartyk, kisebb dubtechno bulik.


2.3. BARÁTOK

Barátok – ők talán a legfontosabbak az életben. Ők látnak és értenek meg igazán. A barátok közötti kapcsolat szerintem a legmélyebb az emberek között, mélyebb és őszintébb tud lenni, mint a kapcsolat szeretteinkkel, családunkkal vagy párunkkal.

A jó barát mindig segít, ha bajban vagy. Sokszor jobban ismernek, mint te saját magadat, és tudják, az adott pillanatban mi kell neked. A legtöbb esetben sok az együtt átélt közös élmény, közös pozitív tapasztalat, de sokszor a barátok életelvei és világnézetük is hasonló.

Férfi és nő között is lehet barátság, sőt ha kialakul (és nem csak a szexuális vonzalom jön létre), akkor ezek igen mélyek is tudnak lenni, akár mint két testvér között.

Meg aztán ott vannak azok az emberek is, akikkel a találkozás első pillanatában érzitek, hogy legalább ezer éve ismeritek egymást – talán egy előző világból.

Köszönöm barátaim, hogy vagytok! Megszínesítettétek az életemet. Barátok nélkül elveszel és felemészt a világ.

“Te csak egy ember vagy a 10 milliárdból a világon, de lehet, hogy te jelented valakinek az egész világot.” (ismeretlen szerző)


2.4. CSALÁD

A család a társadalom legkisebb közösségi egysége. Olyan emberi kapcsolatforma, amikor egy vagy több ember része lesz az életednek, akikkel erős kötelékek fűznek össze. Szerintem nem csak az a család, amikor szülők-nagyszülők-gyerekek együtt laknak, hanem amikor bármilyen emberek együtt laknak vagy élnek valamilyen formában, közeli, mély kapcsolatban, szeretetben.

“A kötelék, mely igaz családod összefűzi nem a vér, hanem az egymás élete iránti tisztelet s a benne lelt öröm. Ritka, hogy egy család tagjai egyazon fedél alatt nevelkedjenek.” (Richard Bach)

A családnak nincs meghatározott formája. Nem fontos, hogy hány ember alkotja, és az sem, hogy legyen közöttük vér szerinti vagy szexuális kapcsolat. A legfontosabb összetartó erő a szeretet és a közös élet.


2.5. NÉP

A törzs az, amikor több család között kialakul az egymást segítő pozitív kapcsolat és az egymás közeli élet. A nép pedig a törzsek szövetsége. A törzs ősi életforma, egyidős az emberiséggel. A családod, a törzsed, a néped olyan emberek, akikkel hasonlóak az elveid, világnézeted, értékrended. Egy népet elsősorban nem a vér, a származás, a nyelv vagy a vallás köt össze, ezek nem fontosak igazán. Egy nép sokszor egy jól körbehatárolható területen él, esetleg keveredve, területeket megosztva más népekkel, törzsekkel. Az összetartó erők: közös védelem külső támadás ellen, közös élettér, közös feladatok, közös tudásbázis, közös kultúra.


2.6. EGYSÉG, BOLDOGSÁG

Fontos dolog megtalálni az egységet önmagunkkal, a természettel, az otthonunkkal, a barátainkkal, a családunkkal. Sok embernek nehéz megtalálnia az egységet, mert lehet nem is keresi, a hétköznapi rohanásban nem jut rá ideje. Észre sem veszi, és eltelt egy hét, egy év, egy élet. Adj magadnak időt élni! Mi értelme van a munkádnak, ha felemészt és nem tudsz tőle kibontakozni? Mostanában 'divat' sokat dolgozni, amiért cserében elvegetálhatsz, de az élet ennél jóval többről szól. Figyeld meg, fedezd fel, vedd észre, éld át!

Szerintem az élet értelme, hogy örömöd leld benne és törekedj boldog lenni, és közben ne pusztíts. A boldogságot nem a vagyon, a modern kütyük, az új munkahely, az új lakás, az új kocsi vagy az új párod adhat, hanem a te érzelmeid, gondolataid, hited, megélt tapasztalataid.

Ha szeretnél utazni, túrázni, táncolni, alkotni, világot látni, csak rajta, mielőtt eltelik az életed! Rengeteg pozitív dolgot élhetsz át a természetben a világ minden táján. Érezd át a körülötted élő lényeket: fákat, állatokat, mikrobákat, gombákat, érezd, milyen hatalmas rendszer az Élet!


2.7. ALKOTÁS

Nagyon jó dolog az alkotás, kreatívan létrehozni valamilyen új dolgot. Bár az is alkotás, amikor nem kifejezetten újat hozol létre, hanem valamit használatra vagy amikor kialakítod, megépíted az életteredet. Amikor alkotsz, magadat adod, tested-szellemed munkájából születik meg valami: kép, zene, rajz, könyv, film, fénykép, weboldal, ruha, eszközök, épület. Legtöbb esetben a gondolataid, érzelmeid jelennek meg az alkotásaidban, amit ha megosztasz másokkal, energiát és gondolatokat, élményeket adhatsz és kaphatsz. Amilyen alkotásokhoz vonzódsz, például pszichedelikus képek, ambient zene, fantasy regény, azok a részeddé válnak valamilyen szinten. Alkotásaidon keresztül tudsz a legkönnyebben megnyilvánulni, de egyik módja az önkifejezésnek és az önmegvalósításnak is.


2.8. MEGOSZTÁS

Az emberek szeretnek adni és főleg kapni. A megosztás több az egyszeri adásnál, ha használod az életedben. Amikor megosztod alkotásaidat, gondolataidat, élményeidet, tárgyaidat, zenéidet, akkor cserébe energiát, örömöt, szeretetet, figyelmet kapsz. Ha megosztod a többiekkel akár a számodra nem kellő dolgokat, az neked is jó, mert adsz, és nem leszel tele mindenféle marhasággal, és ez a másik embernek is jó, mert örül neki és tovább használja. De megoszthatod az elveidet, munkádat, életedet is.

Ha megosztjátok egy közösségen, baráti társaságon belül dolgaitokat, azzal megkönnyítitek egymás életét. Közösen kevesebb alapanyag, étel, technikai eszköz kell a jobb élethez. Sokkal több, nagyobb feladatot tudtok közösen, összefogással megcsinálni, mint egyénileg.

“Szórd szét kincseid – a gazdagság legyél te magad” (Weöres Sándor)

“A boldogság csak akkor valódi, ha van kivel megosztanod.” (idézet az 'Út a vadonba' című filmből)


2.9. FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS

Túlnépesedtünk. Túltermelünk. Jelenlegi társadalmi-gazdasági rendszerünket hosszabb távon nem lehet megtartani, át kell alakítani. Ha szerencsések és elég intelligensek vagyunk, akkor ez az átalakulás nem válságon-éhenhaláson vagy háborún keresztül fog megtörténni, hanem folyamatosan. Olyan rendszert kell kiépíteni, ami fenntartható és mégis fejlődik, benne az egyének is fejlődnek. Erre van rengeteg példa is, sok elmélet és sok már megvalósult elképzelés, nagyobb közösségen belül működő rendszer is. Az interneten sokfélét lehet találni. Most időhiány és gépidő-hiány miatt csak röviden írok pár gondolatot, és a következő bejegyzésben kifejtem részletesebben, linkekkel ellátva ezt a témát.

A legfontosabb gondolatokat, elképzeléseket, híreket, újdonságokat megtalálhatjátok a Fenntartható Fejlődés és Erőforrások Kutatócsoport weboldalán. Kiinduló gondolatoknak ajánlom Hetesi Zsolt írását.

A fenntartható fejlődés témában a következő gondolatcsoportokat választom szét, most csak felsorolás-szerűen:
- Energiagazdálkodás, olajválság kezelése
- Anyaggazdálkodás, élelmiszer-termelés és elosztás, permakultúra
- Népesség stabilizálódása
- Betegségek, természetes gyógyítási módok, egészségközpontok
- Munkavégzés, építkezés, hasznos tevékenységek
- Pénzrendszer megváltoztatása
- Tudásbázisok
- Technológiai fejlődés, tömegközlekedés, kutatások
- Társadalom, kultúra, vallás, politika
- Ökoprojektek, bioprojektek, aktív és passzív házak


Pálmester (Pál Gyula)
2013. május
Tenerife (Kanári-szigetek), Spanyolország

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése