2013. november 16., szombat

A négy leglasminitebb út

1. A Dögkút-karbantatró Kft ajánlata: IFA-val Miskolc körül
- Utazás platós teherautóval.
- Idegenvezető Bunyós Jakab, aki megmutatja azokat a helyeket, ahol korábban megerőszakolta utasait. Tisztább, szárazabb, biztonságosabb érzés, mivel a rendzavarókat összeveri.
- Vacsorára hússütés a dögkútnál.
- Reggel tankolás az utasok pénzén, majd az IFA nyomainak követése a városig.
- Garantált felfrissülés, sportolási lehetőséggel!


2. Az MKV ajánlata: csuklós busszal a Szondi telepre
- Indulás bármelyik 101B-s járat megállójából.
- Tanuló és nyugdíjas kedvezmény.
- A végállomáson az autóbusz szakszerű ellopásának tanulmányozása.
- Menekülés hamis kutyák elől.
- Az autóbusz alkatrészeinek értékesítése a közeli MÉH telepen.
- Végül, csak most, csak Önöknek, ha még a héten jelentkeznek, ajándékba kapnak egy ingyen éjszakát a rendőrség fogdájában!


3. Az Itt-A-Piros-Hol-A-Piros Bt ajánlata: koporsóban a Román tengerpartra
- Utazás koporsóban csempészve.
- Hosszas ellenőrzés a határon, aki lebukik, vessen magára!
- Megérkezés 2 nap múlva egy tengerre néző ravatalozóhoz.
- Aki nem élné túl az utazást a 40 fokos melegben, ingyen eltemetjük.
- A szerencsésebbek az utolsó vacsorájukat Drakulával tölthetik.
- Az első 10 jelentkező koszorút kap ajándékba!
- (apróbetűs rész: az ár csak az oda utat tartalmazza!)


4. Az LSD Travel ajánlata: repülés Argentínába
- Indulás az egyik miskolci szórakozóhely melletti parkolóból.
- Élvezetes, szinte hihetetlen élményeket nyújtó repülés.
- Idegenvezető Narkós Pityu Argentínából.
- Ébredés a Búza téri aluljáróban vagy a drogambulancián.


Írta: Pálmester az ElectroSound rádióműsorba
2005

2013. november 13., szerda

A 10 legbiztosabb jel, hogy nem a legmegfelelőbb munkahelyet választottad

1. A fizetésedet rubelben kapod, és helyből levonják a felét védelmi pénz gyanánt.


2. A főnöködet Keresztapának kell szólítanod, és rögtön lelövet, ha nem hozod a napi árbevételt.


3. A Társadalom-biztosítási támogatás a cégednél azt jelenti, hogy ha munka közben meghalsz, ingyen elásnak, amikor a gázvezetéket fektetik.


4. Az albán határon derül ki, hogy amit vállalati küldeményként szállítasz a seggedben, az tulajdonképpen egy radioaktív urántöltet.


5. Egy műszak napi 14 órából áll, egy hét pedig 7 munkanapból, és hálád jeléül a cégedre kell íratnod a lakásodat meg a kocsidat.


6. Év végi jutalomként azt kapod, hogy nem jelentenek fel, mivel a túlórákat feketén csinálod, valamint a karácsonyra való tekintettel egy hétig nem kell fizetned a céglogós tollak használatáért.


7. Minden reggel kauciót kell kötnöd a munkásruhádra, így ha elhasználódik, automatikusan levonják a jövedelmedből, és ráadásul az újat is ki kell fizetned.


8. A munka helyszínére rabszállító kocsival visznek minden nap, és fegyveres őrök vigyáznak rád, nehogy gödörásás közben véletlenül eltörd az ásódat vagy a lapátodat.


9. Az ebédidő számodra az, amikor hét óra folyamatos robotolás után megengedik, hogy keress valami ehetőt az udvari szeméttárolóban.


10. Újra elolvasva a munkaszerződésedet, észreveszed, hogyha leszámolsz, akkor a helyedre érkező két montenegrói vendégmunkás beszállítási költségét is neked kéne fizetni.


Írta: Pálmester az ElectroSound című rádióműsorba
2005 január

2013. szeptember 13., péntek

Alkalmas vagy-e sztár DJ-nek?

Ebből a tesztből megtudhatod, hogy alkalmas vagy-e sztár DJ-nek, és ha még nem, akkor milyen dolgokra figyelj oda!

1. Milyen zenéket játszanál legszívesebben egy fergeteg-vetkőzős-pezsgőpartyn egy nevesebb diszkóban?
a. A saját Zámbó Jimmy számokból összevágott zenéimet (3 pont).
b. A legújabb, internetről letöltött slágereket (2 pont).
c. DJ Sátán-tól a Nagyrédei Disznóherélés című világsikert (1 pont).
d. A Kiskarácsony-Nagykarácsony című nótát Balázs Pali remixben, és közben ráénekelnék egy Lagzi Lajcsi számot kínaiul (4 pont).

2. Mit teszel, ha egy hétvégén nem hívnak sehová zenélni?
a. Az lehetetlen, én már feltörtem, mint a talajvíz! (4 pont).
b. Elmegyek valamelyik vidéki dizsibe haknizni (3 pont).
c. Az időmet művelődésre fordítom, megnézem az MTV-n a popzenei híreket, majd gyűjtök egy kis kultúrát valamelyik valóságshow-ból (2 pont).
d. Elmegyek a kocsmába a haverokkal, és okosra iszom magam (1 pont).

3. Miért kezdtél el a DJ-zéssel foglalkozni?
a. Mert nincs hangom énekelni, fiú-együttesbe túl csúnya vagyok, nem értek a hangszerekhez, viszont szeretem a piát és valamiből meg akarok élni (1 pont).
b. Mert Kozsó ezt javasolta (3 pont).
c. Az úgy volt, hogy az Öcsi nyitott egy klubot, és engem hívott oda zenélni, mert jól bírom a piát, és ha van valami bunyó, akkor összeverek mindenkit (2 pont).
d. Mert csak így lehetek annyira vagány, hogy megiszok két pohár kannás bort, felszedem a táncparkett legnagyobb mellű csaját, és közben én vagyok a sztár (4 pont).

4. Ki a példaképed?
a. Van Sterbinszky-ről egy régi képem, amin piros cicanadrágban, világoskék macis bögréből iszik leértékelt kakaót, közben pedig a sárgalencsés kínai napszemüvegében feszít. Én is pont ilyen szeretnék lenni! (4 pont).
b. Superman, de lehet, hogy inkább a Whisky-s rabló (3 pont).
c. Kozsó (2 pont).
d. A texasi láncfűrészes gyilkos (1 pont).

5. Meddig akarsz a lemezpörgetéssel foglalkozni?
a. Amíg a MAHASZ el nem kobozza az ukrán hamisított albumaimat (1 pont).
b. Amíg be nem hívnak a börtönbe, ugyanis van egy kétéves felfüggesztettem, és a múltkor is bevertem a Ricsi orrát (2 pont).
c. Amíg a sok piától ki nem veszik a májamat (3 pont).
d. Amíg Kozsó azt nem mondja, hogy vagyok annyira tehetséges, hogy beléphetek valamelyik fiúcsapatába táncolni (4 pont).

6. Mi a legfőbb vágyad az életben?
a. Hogy olyan szép legyek, mint Jimmy, olyan hangom legyen, mint Kozsónak, és úgy operáljanak át, mint Terry Black-et (4 pont).
b. Hogy a Ricsit az asztal alá tudjam inni, és addig ne kapjak májrákot (1 pont).
c. Hogy egyszer megsimogasson Kozsó (3 pont).
d. Hogy egyszer elhívjanak Ócsapusztacupák-felsőre zenélni (2 pont).




 

Kiértékelés:

6 - 11 pont: Hát, el kell, hogy szomorítsalak, de kevés vagy, mint írott CD-n a jogdíj! Talán halgass több szuper-sláger zenét, és válassz más példaképet, akkor talán még nem késő!

12 - 17 pont: Látom, szeretnél feltörni, mint duguláskor a szennyvíz! Igyál többet, legyél lazább és vagányabb, akkor lehetsz akár sztár, akár alkoholista hajléktalan!

18 - 24 pont: Tökéletes adottságaid vannak, hogy szrár DJ legyél! He eddig még nem lennél az, sürgősen keresd meg Kozsó maganerjét!



Írta: Pálmester - 2004 nyár, az ElectroSound című rádióműsorba

2013. július 19., péntek

Aric Mcbay, Lierre Keith és Derrick Jensen: Mélyzöld ellenállás. Előszó, 3. rész

Aricot, Lierre-t és Derricket, ennek a könyvnek az íróit, rendszeresen környékezik meg emberek, akik elmondják, hogyan olvadt össze bennük remény és kétségbeesés. Már nem akarnak mindent megtenni azért, hogy védelmezzék a helyeket, amiket szeretnek; mármint hogy mindent, kivéve a legfontosabbat: hogy megdöntsék magát a kultúrát. Ellentámadásba akarnak lendülni. Meg akarják állítani ezt a kultúrát az útján. Csak éppen nem tudják, hogyan.
Ez a könyv az ellenállás kultúrájának megalkotásáról szól. És egy ténylegesen létező ellenállás létrehozásáról. Arról szól, hogyan teremtsük meg annak a feltételeit, hogy visszatérjenek a lazacok, hogy visszatérjenek a kétéltűek.
Ez a könyv arról szól, hogyan vegyük fel a harcot.
És hogy hogyan győzzünk.

***

A stratégiai fontosságú ipari létesítmények elleni közvetlen támadás alapvető taktikája mind a hadseregeknek, mind a világ bármely táján élő lázadóknak, annál az egyszerű oknál fogva, hogy működik. De magukban ezek a támadások soha nem elegendőek stratégiailag arra, hogy igazságos végeredményt érjünk el. Azaz bármilyen, igazságos jövőre vonatkozó stratégiai elképzelésnek tartalmaznia kell a felhívást az emberi jogokon és a fenntartható anyagi kultúrán alapuló közvetlen demokráciák kialakítására. Ennek az ellenállási mozgalomnak a különböző ágai együtt kell működjenek: a földfeletti és a földalatti, a militánsok és az erőszakmentesek, az első vonalban harcoló aktivisták és a kulturális munkások. Mindenkire szükségünk van.
És bátorságra van szükségünk. Az angol „courage” (bátorság) szónak a gyökere a „coeur”, ami franciául szívet jelent. Minden bátorságra szükségünk van, amit csak az emberi szív létrehozni képes; fegyvert és pajzsot kell kovácsolnunk belőle, hogy megóvjuk azt, ami még megmaradt a bolygóból. És a bátorság éltető vére mi más lenne, mint a szeretet?
Úgyhogy bár ez a könyv arról szól, hogyan vegyük fel a harcot, végül is ez a könyv a szeretetről szól. Az énekesmadaraknak és a lazacoknak a szívedre van szükségük, nem számít, mennyire fáradt, mert még egy megtört szív is szeretetből van kovácsolva. Szükségük van a szívedre, mert eltűnnek, észrevétlenül csusszannak a nemlét hosszú éjszakájába, és sehol semmi jele az ellenállásnak. Abból kell felépítenünk az ellenállást, ami a rendelkezésünkre áll: suttogásokból és imákból, történelemből és álmokból, legbátrabb szavainkból és még bátrabb cselekedeteinkből. Nehéz lesz, nagy árat kell érte fizetni és túl sok kérlelhetetlen hajnalon tűnik majd lehetetlennek. De akkor is ezt kell tennünk. Úgyhogy szedd össze a szívedbe a bátorságod és csatlakozz minden élő lényhez! Ha a legfontosabb célunk a Szeretet, hogyan is vallhatnánk kudarcot?

Aric Mcbay, Lierre Keith és Derrick Jensen: Mélyzöld ellenállás. Előszó, 2. rész

Minden új tanulmány azt mutatja, hogy a globális felmelegedés jóval gyorsabban történik, mint ahogy azt korábban feltételezték. Komoly tudósok is felvetették azt a lehetőséget, hogy emberi lények milliói eshetnek áldozatul egy úgynevezett Klimatikus Holokausztnak. Nemrég egy olyan tanulmány is megjelent, amely 2100-ra 16 ºC-os (30 ºF) hőmérséklet-emelkedéssel számol.
Nem arról van szó, hogy ez a kultúra egyszer, a távoli jövőben majd embereket öl meg, sőt, az egész bolygót el fogja pusztítani. Ezt a jövőt a jelenben születő gyermekek már látni és szenvedni fogják életük során.
Őszintén, tényleg többet ér ez a kultúra, mint a saját gyerekeink élete?

Robert Jay Lifton „Náci orvosok” című könyvében azt vizsgálja, hogyan voltak képesek olyan emberek, akik egyszer letették a hippokratészi esküt, a koncentrációs táborok szolgálatába bocsátani képességeiket, ahol a táborlakókat halálra dolgoztatták vagy futószalagon mészárolták le. Azt találta, hogy sokan az orvosok közül őszintén törődtek a gondjaikra bízott foglyokkal, és megtettek mindent, ami a hatalmukban állt – bármilyen szánalmasan kevés is volt az –, hogy a foglyok életét jobbá tegyék. Ha egy fogoly megbetegedett, néha adtak neki egy aszpirint, hogy szopogassa. Esetleg egy-két napra még ágyba is fektették (de nem túl sok időre, nehogy a foglyot „kiválasszák” kivégzésre). Ha a fogolynak fertőző betegsége volt, esetleg meg is ölték, nehogy a betegség továbbterjedjen. Auschwitz kerítései között mindez teljesen logikus volt. Még egyszer elmondjuk, az orvosok minden tőlük telhetőt megtettek, hogy segítsék a foglyokat, kivéve a legfontosabb dolgot: soha nem vonták kétségbe Auschwitz létjogosultságát. Soha nem vonták kétségbe, lehetséges-e embereket halálra dolgoztatni. Nem vonták kétségbe, lehetséges-e halálra éheztetni őket. Nem vonták kétségbe, lehetséges-e bebörtönözni őket. Soha nem vonták kétségbe a kínzások létjogosultságát. Soha nem vonták kétségbe annak a kultúrának a létjogosultságát, ami ezekhez az embertelenségekhez vezetett. Soha nem kérdőjelezték meg azt a logikát, ami elkerülhetetlenül vezetett a villanykerítésekhez, a gázkamrákhoz és az emberi fejekbe lőtt golyókhoz.
Mi, környezetvédők ugyanezt tesszük. Teljes erőnkből harcolunk azért, hogy megvédjük azokat a helyeket, amelyeket szeretünk, és a rendszer által nyújtott lehetőségeket a legjobb tudásunk szerint használjuk. Mégis, a legfontosabb dolgot nem tesszük meg: soha nem kérdőjelezzük meg ennek a halálos kultúrának a létjogosultságát. Nem kérdőjelezzük meg a létjogosultságát egy olyan gazdasági és társadalmi rendszernek, ami halálra dolgoztatja a világot, halálra éhezteti, bebörtönzi és kínpadra vonja a világot. Soha nem kérdőjelezzük meg azt a logikát, ami elkerülhetetlenül vezet a tarvágásokhoz, az óceán meggyilkolásához, a termőföld eltűnéséhez, a folyógátakhoz és a megmérgezett vízkészletekhez.
És nyilvánvalóan nem teszünk semmit azért, hogy megállítsuk ezeket a szörnyűségeket.
Hogyan állítsuk meg a globális felmelegedést, aminek a legfontosabb kiváltó oka a kőolaj és a földgáz elégetése? Ha bármelyik viszonylag intelligens hétéves gyereknek feltesszük a kérdést, a gyereknek képesnek kell lennie megadnia a nyilvánvaló választ. De ha megkérdezzük bármelyik viszonylag intelligens 35 éves felnőttet, aki egy modern zöld technológiával foglalkozó tanácsadó cégnél dolgozik, minden valószínűség szerint olyan választ kapunk, amely inkább segíti a céget, mint a valódi, fizikai világot.
Amikor a legtöbb ebben a kultúrában élő ember felteszi azt a kérdést, hogy „hogyan állíthatnánk meg a globális felmelegedést?” igazából mást kérdeznek, nem azt, amit tettettnek. Valójában ezt kérdezik: „Hogyan állíthatnánk meg a globális felmelegedést, anélkül, hogy abbahagynánk a kőolaj és földgáz elégetését, anélkül, hogy leállítanánk az ipari infrastruktúrát, anélkül, hogy megállítanánk ezt a globális gyilkos kultúrát?” És a kérdésre a válasz: sehogyan.
Nézzük egy másik szemszögből a kérdést. Mit tennél, ha az űrből érkező idegenek elfoglalnák a bolygót és kiszippantanák az óceánokat, leborotválnák a természetes erdőket, minden egyes folyóra gátakat építenének, megváltoztatnák a klímát, dioxint és tucatnyi más rákkeltő anyagot juttatnának minden anya tejébe és a gyerekeid, a kedvesed, a fivéred, a nővéred, a barátaid és a saját testedbe? Ellenállnál? Ha létezne egy ellenállási mozgalom, csatlakoznál hozzá? Ha nem, miért? Mennyivel kellene szörnyűbbnek lennie a pusztításnak, mielőtt megállítanád azokat, akik megölik a bolygót, megölik a szeretteidet, megölnek téged?
Az óceánokban élő nagy testű halaknak a 90 %-a kipusztult. Mennyi az ellenállási küszöböd? 91%? 92? 93? 94? Addig várnál, amíg 95 %-ot kipusztítanak? 96? 97? 98? 99? Mi történik 100 %-nál? Akkor elkezdenél harcolni?
Ezeknek a kérdéseknek a feltevésével semmiképpen sem akarjuk azt sugallani, hogy az embereknek nem kellene a rendszeren belül megtenniük mindent, hogy lelassítsák ennek a kultúrának a pusztítását. Ennek az írásnak a születésével egy időben egy nagy energetikai multicég, állami és szövetségi kormányok, helyi indián törzsek és számos érdek-képviseleti szervezet (a környezetvédőktől a halászokig és farmerekig) tárgyal arról, hogy az elkövetkező 15 évben 5 gátat eltávolítanak a Klamath-folyóról. (Hogy a lazacok megérik-e ezt az időt, az kétséges.) Ez valami. Ez fontos dolog.
De csak az Egyesült Államokban kétmillió gát létezik; közülük 60 000 magasabb, mint 4 méter és 70 000 magasabb, mint 2 méter. Ha minden nap eltüntetnénk egyet csak ebből a 70 000-ből, 200 évig tartana, hogy elfogyjanak. A lazacnak, mint fajnak, nincs ennyi ideje. A tokhalnak nincs ennyi ideje.
Ha a lazacok emberi formában tudnának megjelenni, mit tennének vajon?
Ez a könyv arról szól, hogyan vegyük fel a harcot.
És hogy mit értünk azon, hogy vegyük fel a harcot? Ahogy ebben a könyvben kifejtjük, legelsősorban azt jelenti, hogy fedezzük fel a saját gondolatainkat és érzéseinket, jöjjünk rá, kit és mit szeretünk, és találjuk ki, hogyan tudjuk legjobban megvédeni a szeretteinket a megfelelő és szükséges eszközök használatával. A Mélyzöld Ellenállás stratégiája annak a felismerésével kezdődik, hogy az ipari civilizáció milyen iszonyatos körülményeket teremtett ezen a bolygón az élet számára. A Mélyzöld Ellenállás célja, hogy megfossza a gazdagokat attól a lehetőségtől, hogy a szegényektől lopjanak, és megfossza a hatalmasokat annak a lehetőségétől, hogy elpusztítsák a bolygót. Jelenti még a helyreállított termőföld-bázisba mélyen belegyökerező, igazságos és fenntartható közösségek védelmét és újjáépítését. A feladat hatalmas, de végre lehet hajtani. Az ipari civilizációt meg lehet állítani.

2013. július 18., csütörtök

Az előszó előszava

A következő három bejegyzés nem a saját írásaimat fogja tartalmazni, és nem is annyira humorosak, mint Pálmester legutóbbi szösszenetei. A szöveg Derrick Jensen, Aric McBay és Lierre Keith, három amerikai környezetvédő Deep Green Resistance, azaz Mélyzöld Ellenállás című könyvének az előszava. Nem akarom lelőni a gondolatmenet poénját, ezért csak annyit szeretnék elmondani, hogy a “környezetvédelemhez” olyan teljesen új szemszögből közelít, amivel hasonlóval még nem találkoztam. Illetve a gondolatok, töredékes formában és másképpen már bennem is felbukkantak olykor-olykor, de formába öntve és kimondva itt olvastam őket először. És mivel csak angolul hozzáférhetőek, az első olvasás óta úgy érzem, fontos lenne ezeket az írásokat magyarul is elérhetővé tenni. Innen az impulzus, ami a fordítás hajtóereje volt. Néhány darabja olyan lehetetlen helyeken készült, mint Puerto de Mogán egyik kávézójának a teraszán késő éjjel (ott találtuk az egyetlen hozzáférhető konnektort), vagy Szabi barátunk műhelyében, miközben repkedtek körülöttem a hegesztő és a flex szikrái.
Az első találkozás óta sokszor átrágtam magam a gondolatmeneten, gondolkoztam, vitatkoztam vele, kerestem benne a hibát, a nem stimmelő pontokat. És bár több olyan helyet is találtam a könyvben, ahol azt érzem, hogy a személyes negatív élmények átveszik a tárgyilagosság helyét, magában a logikus gondolatmenetben nem lelem a hibát. Amiből pedig az a hátborzongató következtetés adódik, hogy legalábbis nagyjából igaza van.
Vagy nincs. Az elmúlt években minden elsajátított tudásom és a világról alkotott elképzelésem azt mondja, hogy a teljes egész kép nagyobb kell legyen a Mélyzöld Ellenállás világképénél. De még ha úgy is van, még ha léteznek is más erők, amiket segítségül hívhatunk azért, hogy megvédjük mindazt, amit fontosnak tartunk ezen a bolygón, akkor sem csukhatjuk be a szemünket a tényekre: nagyon-nagyon sok minden nincsen rendben a körülöttünk lévő világban. Ez az írás egy lehetséges útját mutatja meg az ellenállásnak. Őszintén remélem, hogy nem az egyetlen utat.

Szívesen fogadnék bármiféle visszajelzést, hogy Ti mit gondoltok az alábbi írásról; akár itt a blogon, akár privát üzenetben. Úgyhogy a visszhangokra fülelve elindítom az útjára ezt a fordítást:

Aric Mcbay, Lierre Keith és Derrick Jensen: Mélyzöld ellenállás. Előszó, 1. rész

Valakinek végül el kellett kezdenie. Sok más ember is hisz mindabban, amit itt leírtunk és elmondtunk. Csak nem merik magukat úgy kifejezni, ahogy mi.
Sophie Scholl, The White Rose Society

Ez a könyv arról szól, hogyan vegyük fel a harcot. A jelenleg domináns kultúra – a civilizáció – folyamatosan gyilkolja a bolygót, és már nagyon régóta ideje lenne, hogy mi, akik törődünk a földi élettel, megtegyük az első szükséges lépéseket, hogy megakadályozzuk ezt a kultúrát abban, hogy elpusztítson minden élőlényt.
Mostanra már mindannyian ismerjük a statisztikákat és a trendeket: az óceánban élő nagy testű halak 90 %-a megsemmisült, tízszer annyi műanyag lebeg az óceánban, mint fitoplankton, a természetes erdők 97 %-a megsemmisült, a természetes legelők 98 %-a megsemmisült, a kétéltű populációk omlanak össze, a molluszkák populációja omlik össze, a halpopuláció omlik össze, és így tovább. Minden egyes napon kétszáz földi faj hal ki. Ha még nem ismertük ezeket a statisztikai adatokat, akkor ismernünk kellene.
Ez a kultúra elpusztítja a termőföldeket. Ez az, amit tesz. Amikor Irakra gondolunk, mi jut először az eszünkbe? Olyan sűrű cipruserdők, hogy a napsütés soha nem jut el a talajra? Ennek a kultúrának az egyik legelső írott mítosza arról szól, hogyan irtja ki Gilgames az Irak hegyein és völgyein növő erdőket, azért, hogy egy hatalmas várost építsen. Az Arab-félszigetet egyszer tölgyfás szavanna borította. A Közel-Keletet sűrű erdők borították (mindannyian hallottunk Libanon cédrusairól). Görögországot sűrű erdők borították. Észak-Afrikát sűrű erdők borították.
Még egyszer elmondjuk: ez a kultúra elpusztítja a termőföldeket.
És nem fogja abbahagyni, csak mert szépen kérjük.
Nem igaz, hogy demokráciában élünk. És még mielőtt heves tiltakozásba fognál ennek a szentségtörésnek a hallatára, tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket: kinek az érdekeit szolgálják inkább a kormányok: a nemzetközi cégekét vagy az élőlényekét? És a bírósági rendszer vajon felelősségre vonja a cégvezetőket pusztító, sőt, gyakran gyilkos cselekedeteikért?
Íme néhány nem annyira vicces találós kérdés. Kérdés: Mit kapsz, ha összeadsz egy hosszú ideje tartó drogfüggőséget, egy hirtelen temperamentumot és egy puskát? Válasz: két életfogytiglant gyilkosságért, a legkorábbi szabadulási dátum 2026. Kérdés: Mit kapsz, ha összeadsz két nemzetállamot, egy nagy nemzetközi céget, negyven tonna mérgezőanyagot és 8000 halott emberi lényt? Válasz: Teljes értékű nyugdíjat és járulékos juttatásokat (mint Warren Anderson, a Union Carbide, a bhopali tömeggyilkosságok okozójának vezérigazgatója).
Vajon a gazdagoknak ugyanazzal a bírósági rendszerrel kell szembenéznie, mint neked vagy nekem? Vajon a földi életnek van annyi képviselője a bíróság előtt, mint egy nemzetközi cégnek?
Mindannyian tudjuk a válaszokat ezekre a kérdésekre.
És mindannyian érezzük a csontjainkban, ha az eszünkkel nem is tudjuk, hogy ez a kultúra nem fog átmenni semmiféle önkéntes átalakuláson egy egészséges és fenntartható életforma irányába. Mi hárman – Aric, Lierre és Derrick – ezer és ezer embert kérdeztünk meg a társadalom valamennyi rétegéből, aktivistáktól és diákoktól kezdve egészen ismeretlen emberekig, akikkel a buszon vagy a repülőn találkoztunk, hogy hisznek-e abban, hogy ez a kultúra magától át fog alakulni. Szinte senki sem válaszolta azt, hogy igen.
Ha törődsz a bolygón élő lények sorsával, és hiszel abban, hogy ez a kultúra magától nem fogja abbahagyni a pusztítást, hogyan befolyásolja ez a hit az ellenállásod módjait?
A legtöbb embernek fogalma sincs róla, mert a legtöbb ember nem beszél erről.
Ez a könyv erről beszél: ez a könyv erről a stratégia- és taktikaváltásról beszél.
Ez a könyv arról szól, hogyan vegyük fel a harcot.
Muszáj a testünkkel és az életünkkel állni az ipari rendszer és a bolygón lévő élet közé. Muszáj elkezdenünk az ellentámadást. Akik utánunk jönnek, akik öröklik ami megmarad a Földből, miután ezt a kultúrát megállítja valami – legyen ez az erő az olajcsúcs, a gazdasági összeomlás, az ökológiai összeomlás, vagy bátor férfiak és nők a természettel való szövetségben tett erőfeszítései –, az alapján ítélnek meg majd minket, mennyire egészséges földeket hagyunk rájuk. Nem érdekli majd őket, te meg én hogyan éltük az életünket. Nem érdekli majd őket, milyen erősen próbálkoztunk. Nem érdekli majd őket, hogy vajon rendes emberek voltunk-e. Az sem érdekli majd őket, hogy erőszakosak vagy erőszakmentesek voltunk-e. Az sem, hogy gyászoltuk-e vajon a föld meggyilkolását. Az sem, hogy fel- és megvilágosodottak voltunk-e, vagy sem. Az sem érdekli majd őket, miféle kifogásaink voltak a nemcselekvésre (mint például: „túl ideges vagyok ahhoz, hogy ezzel foglalkozzak,” vagy „ez túl nagy és ijesztő probléma,” vagy „túl elfoglalt vagyok,” vagy „a hatalmon levők megölnek, ha hatékonyan lépünk fel a rendszer ellen,” vagy hogy „ha visszaütünk, azt kockáztatjuk, hogy olyanok leszünk, mint ők,” vagy hogy „de hát én szelektíven gyűjtök és újrahasznosítok,” vagy bármelyik abból a rengeteg egyéb kifogásból, amit már túl sokszor hallottunk.) Az sem fogja érdekelni őket, mennyire éltünk egyszerűen. Az sem, hogy mennyire tiszták voltak a gondolataink és a cselekedeteink. Még az sem, hogy mi azzá a változássá váltunk-e, amit a világban látni szeretnénk. Az sem, hogy kire szavaztunk: jobbra, balra, középre, a zöldekre, vagy senkire. Az sem fogja érdekelni őket, ha nagyon hosszú könyveket írtunk a dologról. Az sem, vajon szántuk-e azokat a vezérigazgatókat és politikusokat, akik ezt az egész gyilkos rendszert igazgatták.
Az érdekli majd őket, hogy be tudják-e szívni a levegőt és meg tudják-e inni a vizet. Ábrándozhatunk, a nagy fordulatról, amennyit csak akarunk, de ha az emberek (beleértve még az embertelen embereket is) nem tudják beszívni a levegőt, az egész nem sokat számít.

2013. július 17., szerda

Teszt az egészséges életről

Szaktanácsokat ad teszt formájában Váladékné Dr. Alvadó Amália gennyológus professzor

1. Hogyan kezded a napodat?
a. Kifakadok az ágyból és megiszok fél deci fokhagymás csirkegennyet.
b. Jóga, reggeli, kávé, szarás.
c. Beveszem a gyógyszereimet majd irány a gyorsétterem.
d. Magamhoz térek délben, másnaposan, majd felnyalom a kisasztalról a tegnap esti fehér por maradványait.

2. Milyen gyakran mész ki a természetbe?
a. Minden nap figyelem és tanulmányozom a természet lényeit, amiket két nagy csoportra lehet osztani: amelyek gennyedzenek és amelyek nem. Az utóbbiak érdektelenek számomra.
b. Hetente-kéthetente járok túrázni, és mindig találok valami rothadó dolgot.
c. Napi 10 órában dolgozok a Fővárosi Gennyműveknél, így nincs időm a természetbe járni.
d. Nem tudok kimenni, mindenhol rácsok és őrök vannak!

3. Milyen fontos számodra a napi szintű mozgás?
a. Örökmozgó vagyok, folyamatosan pörgök, mint a gennyerátor.
b. Pár naponta sportolok, leszaladok a tópartra és lopott biciklivel tekerek vissza.
c. Itt a sitten minden nap kimegyünk pár órát az udvarra, meg van konditerem is.
d. Hetente kimozdulok otthonról, amikor elfogy a sör meg a kaja.

4. Mennyire foglalkoztat az öngyógyítás?
a. Természetgyógyász vagyok, gennyet és spiritet fakasztok az emberekből.
b. Kiscsávó, én Darth Wader tanítványa vagyok, de ötezerért téged is lekezellek az energiámmal!
c. Nem foglalkozok természetfeletti dolgokkal, nekem háziorvosom van.
d. Néha eltörik egy-két csontomat, ha túl későn fizetek, de mindig összeforr magától.

5. Mit teszel, ha megbetegszel?
a. Megiszok két feles pálinkát meg lefekvéskor egy feles párolt lógennyet.
b. Kiíratom magam táppénzre és egész héten a haverokkal kocsmázok.
c. Beszedem a fél gyógyszertárat és egész nap ülök a tévé meg a számítógép előtt.
d. Engem már öt súlyos betegséggel kezelnek, mit nekem egy hatodik!

6. Mit teszel, hogy bevidd a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat?
a. Napi szinten iszom a saját készítésű gyógykoktélomat gyümölcsökből, gyógyfüvekből, pálinkából és kecskegennyből.
b. Hiper-multivitaminokat szedek.
c. Manapság már mindenben van vitamin meg iszol elég sok elektrolitot.
d. Kórházi vagy börtönkoszton élek.

7. Mennyire egészséges a munkád?
a. Teljesen, mivel nem dolgozok, a Genny Egyház tisztségviselője vagyok.
b. Eléggé, a multicégek odafigyelnek, hogy napi 10 óra munka után is egészséges legyél.
c. Megélhetési bűnöző vagyok, heti pár óra melóból elvagyok egész héten.
d. Az alsómocsoládi bentlakásos akkumulátor- és szárazelemgyárban dolgozok feketén.

8. Mennyire figyelsz oda az egészséges táplálkozásra?
a. Magamnak főzök bio alapanyagokból, imádom a gyümölcsöket, a pálinkát, a bort és a gennyes dolgokat.
b. Mega-akciós dolgokat eszek.
c. A gyorséttermi menüt mindig light kólával kérem.
d. Piros bogyó reggel, kék bogyó délben, este beöntés.

9. Milyen környezetben élsz?
a. Természet, állatok, borospince, pálinkafőzde, pókgenny-lepárló.
b. Falu/kisváros, jó szomszédok, szép táj, jó levegő, csak szétbasz az ideg, mert nincs munka!
c. Városban élek, öten ötven négyzetméteren, ablakom alatt egy hatsávos úttal.
d. Mellettem van egy hatalmas vegyi üzem meg egy akkumulátorgyár, és nem messze egy atomerőmű.

10. Mennyi időt töltesz azzal, hogy összhangban élj a természettel?
a. Az egész napomat, kutatom a gennyedző lényeket és gyűjtöm a szpiritet.
b. Heti pár órát, de most készülök elvégezni egy sámántanfolyamot az interneten.
c. Napi 10 óra munka mellett néha átfut az agyamon a gondolat...
d. Feketemágus vagyok, a természet erőit igyekszem használni, hogy hatalmam legyen a világ felett.

Kiértékelés:

Minden 'a' válasz 3 pont, minden 'b' válasz 2 pont, minden 'c' válasz 1 pont, minden 'd' válasz 0 pont. Add össze, és nézd meg:

0-3 pont: A Spirit és a Genny egyáltalán nem része az életednek. Valamit nagyon benéztél, amikor erre a világra születtél. De nincs nagy probléma, pár hét és elföldelnek. Számodra a Spirit a tömegsír feletti csapatszellem.

4-10 pont: Fogalmad sincs az egészséges életről, szintetikus szemetet eszel és azzá is válsz lassanként, a természetet is csak akkor látod, ha véletlenül átkapcsolsz egy természetfilmre. Sürgősen valami gennyes dologra vagy még több gyógyszerre van szükséged!

11-17 pont: Nem vagy menthetetlen, de benned nincs rendben az egyensúly a szpirittel és a gennyel, engedj a kísértésnek, ha érzed, hogy ki akar belőled fakadni valami! Fel a fejjel, jó úton haladsz a rossz irányba!

18-24 pont: Tudatosan törekszel az egészséges életre, de még hiányzik belőled némi tablettás szpirit és sűrített genny, amit nem a médiából és a szupermarketből fogsz megkapni! Ébredj, fakadj, szorgos népünk győzni fog!

25-30 pont: minta értékű egészséges életet élsz fizikailag és gennyológiailag egyaránt. Mutass utat a többi tudatlannak, kenegesd őket friss gennyel és adj nekik beöntéses szpiritet! Ilyen embernek a Genny Egyházában a helye!



Írta: Pálmester 2013 június


2013. július 1., hétfő

Ősi Szennymise

Szennymisét prezentál a MindenGennyek éjszakájára a Genny Egyház önkéntesen kineveztetett tisztségviselő-helyettese, Dr. Fertőhalmi Fakasztó Fóbiás gennyológus melléktestvér, az ősi Gennyek Könyve alapján.

"Gennyeim! Azért gyűltünk ma össze, hogy tanúi lehessünk Spiritből fakadó lelkeink gennybekelésének. Remélem, tudjátok, hogy itt Bergennygóciában bármelyik vallás híve lehetsz, az a lényeg, hogy pici személyiség-halmazodból egyaránt fakadjon a Spirit és a Genny. Hogy jobban átérezzétek mondanivalóm trágyát, felolvasok egy idézetet a Gennyek Könyvéből:

"Mondám Néktek a valót fekélyes testvéreim:
Eljő majd a nagy nap, midőn megvilágosodátok;
Kitárván szívetek, nem lészen több tagadás,
Megindul vala fekélyetekből a friss Genny fakadás!

Megszűnvén az undor és megszűnvén a nekrofília,
Eljő az egység és eljő az elektro-urológia!
Egymás vállára borulván bocsájtjátok meg tetteiteket,
És lévén vala lubickolás
Spiritben, békében, boldogságban a Gennyekben!

 S minden teremtmény látá, hogy ez jó!
Eljővén vala eme szép napon a megtisztulás,
Lévén eztől egy-szpirit-hit és genny-kommunizmus,
Megszűnvén a Földön a Genny-ateizmus!"

Juli Ánuszbarát könyve, 13 1/3.


Ez az írás is arra is utal, hogy minden testvéremben és testnedvemben ott bugyog egy ősi erő, az Anyaföld, Mother Earth, Pacha Mama szpiritje és aki átérzi, abból megtisztulásként kifakad a Genny. Ne szégyelld a gennyed színét! Ne tagadd, érezd át, fogadd el, szálljon meg a Szennylélek! Most pedig mormoljunk egy Migennyünket:

"Mi Gennyünk, ki fakadsz a Szennyekben,
Alvadjon meg a te országod, legyen meg a te fakadásod,
Miképpen a Gennyben, úgy a Spiritben is!

Add meg Nekünk mindennapi kigyűlésünket,
Bocsájtsd meg a mi fertőzéseinket,
Miképpen mi is megbocsájtunk a nekünk fertőzőeknek!

Vigyél minket kísértésbe és szabadíts meg a Jediktől,
Mert tiéd a Szenny, a Spirit és a Dicső Seb!
GENNY!"

Ne felejtsétek, egyházunk adományokat elfogad! Miket adományozzatok? Hát amiknek te is örülnél.

A Szennymise véget ért, menjetek friss Gennyel!" 

2013. június 28., péntek

Szöveges matematika feladatok Bergennygóc kisiskolásoknak

”Ha az iskola az életre nevel, akkor nem félek a haláltól”

1. feladat.
Apukád napi alkoholfogyasztása 2 üveg bor és 5 üveg sör általában. Egy borosüveg 35, egy sörösüveg pedig 25 délüzbég aranyrubelbe kerül, ha visszaváltod. Hány napig kell gyűjtögetned az üres üvegeket, hogy legyen 3000 délüzbég aranyrubeled megvenni a tornatanártól egy üveg jóféle barackpálinkát?

2. feladat.
A házibulidon házipálinkát árulsz feketén a barátaidnak. 1 liter pálinka beszerzési ára 2500 kopejka. 4 cl-es, EU szabványos feleseket árulsz 300 kopejkáért, és a páleszt nem vizezed. 5 liternyit adsz el az éjszaka.
a. Összesen mennyi felest adsz el?
b. Mennyit keresel a bizniszen?
c. Mennyi adót kellene fizetned, ha az ÁFA 25%?

3. feladat.
Két barátoddal sikerül szereznetek 12 gramm tiszta kokaint. A 10%-át rögtön betoljátok, a maradékot egyenlően elosztjátok. A részedből még betolsz 1,5 grammot, a maradékból pedig 8db 0,8 grammos csomagot kell csinálnod. Hány gramm lisztet kell hozzáadnod a cucchoz?

4. feladat.
Borisz 6 kurvát futtat egyszerre. A lányok ötezret kérnek egy menetért és átlag napi 3 üzletfele van mindegyiknek. A teljes bevétel 5%-a védelmi pénz, a maradék 50%-át pedig a lányok kapják.
a. Hány napot kell dolgozni Borisznak, hogy tudjon venni egy új kalasnyikovot 60 ezerért?
b. Hány új lányt kell még beszereznie Borisznak, hogy heti 100 ezret keressen?
c. Mennyit keres átlagosan Borisz a 6 lánnyal 4 hét alatt, ha heti 6 nap meló van?

5. feladat.
Van egy sertésteleped 25 disznóval és 4db halott üzletfeled: Igor 88kg, Mohamed 102kg, Armandó 75kg, Józsi 68kg.
a. A 2,5 kW-os ipari húsdaráló óránként 200kg húst tud ledarálni csontostól. 1kWh energia 50 rúpiába kerül. Mennyi villanyszámlát kell fizetned a 4 ember ledarálásáért?
b. Egy éhes disznó percenként 8kg darált húst tol be. 40 perc múlva itt a rendőrség. Sikerül-e a disznóknak megsemmisíteni a bűnjeleket, ha most kezded a darálást?
c. Átlag mennyi húst tol be egy malac?

6. feladat.
Megtudod, hogy vadásztársad felnyomott. 6 másodpercre van szükséged, amíg el tudod sütni a kétlövetű sörétes puskádat.
a. Milyen messzire jut mellőled a társad, ha 40 km/h sebességgel képes futni és a lövedékek 1000 km/h sebességgel repülnek? Tegyük fel, hogy a legelső lövés fejtalálat.
b. Egy töltény 30db 1,5 gramm súlyú sörétet tartalmaz. Mennyivel nő a vadásztársad súlya a sörétektől két töltény elsütésével, ha a találati arány 80%? A kifröccsenő vér és agy darabok súlyát elhanyagoljuk.

7. feladat.
Van egy zug-pálinkafőzdéd, amivel egyszerre 200 liter cefrét tudsz lefőzni 3 óra alatt. Egy főzéssel a cefre 18%-ából lesz 40%-os pálinka, és ez 1/80 palack gázt használ el percenként.
a. Mennyi pálinkád lesz 200 liter cefréből?
b. Mennyi gyümölcsöt kell még lopnod Pistától, hogy 50 liter pálinkát tudjál főzni, ha jelenleg van 200 liter cefréd?
c. Mennyibe kerül az 50 liter pálesz lefőzése, ha 4000 tádzsik vaskoronába kerül egy palacknyi gáz?
d. Mennyi pálinkád lesz, ha a lefőzött 50 liter 40%-os cuccot 30%-osra hígítod?

8. feladat.
Húszezerért tudsz szerezni egy lopott, orosz nyelvű iPhone 4-est. Igor 8000-ért tudja kártyafüggetleníteni, 5000-ért frissíteni a szoftvereket és 8000-ért feltenni a többi nyelvet. Szerjózsa az aluljáróban 55 ezerért tudja eladni az okostelefont, de 10%-ot kér belőle. Megéri-e a biznisz, ha legalább nyolcezret akarsz vele keresni?

9. feladat.
Műszaki cikkeket árulsz nagytételben. 1 raklap cucc 50 000 afgán agyagschillinget ér, de átlagosan a 20%-a selejt, a maradék 30%-át pedig nem fizetik ki. Egy hajóra szerelt gyártósoron készítik a kütyüket kínaiak, amíg a hajó beér Európába. A hajó 230 000-nyi üzemanyagot fogyaszt el, a nyersanyagok összesen 330 000-be kerülnek, a dolgozók bére naponta 15 000 afgán agyagschilling. A gyártósor naponta 50 raklap terméket tud legyártani.
a. Mennyit keresel egy hajónyi fuvarral, ha az út hossza 42 nap és minden nap megy a termelés?
b. Mennyit keresel akkor, ha az utolsó nap ledarálod a hajó teljes személyzetét és a tengerbe szórod, így a munkabéreket nem kell kifizetned?

10. feladat.
Marihuánát termesztesz Spanyolországban, ahol legálisan lehet három növényed egyszerre, és a jó idő miatt nem kell lámpákat használnod. 3 darab magot 35 sztálinvárosi vaspengőért tudsz megvenni, a tápanyagok havonta 55 pengőbe kerülnek. Egy növény 3 hónap alatt nő meg és átlag 90 gram termést hoz szárítva. A termés 30%-át elszívod, a maradékot eladod 5 pengő/gram áron.
a. Mennyit keresel havonta?
b. Mennyit keresnél, ha nem szívnál belőle?
c. Mennyit keresnél, ha szívnál, de a 65 pengős magot vennéd meg, ami 95 gramot hoz?

11. feladat.
Said cimboráddal bankot raboltok, a zsákmány 752 000 euró. Téged elkapnak és három évre lecsuknak, a cimborád viszont megmenekül a zsákmánnyal.
a. Ha Said napi 500 eurót elkölt a zsákmányból, mennyi marad a részedből, mire kiszabadulsz?
b. Két hónap múlva be akarsz fektetni, és minél többre van szükséged a részedből. Van két opciód; melyiket választod?
1. 4000 euróért ráküldesz két problémamegoldó szakembert Saidra, és ezután heti 10 000 eurót tud fizetni.
2. Dr. Szado Sándor nehézsúlyú boncmester 2000 euróért felboncolja Saidot és eladja 45 000-ért a szívét, 12 000-ért a két tüdejét és 20 000-ért a két veséjét. A három testrészt 8000 euró/csomag áron tudod szállítatni három különböző helyre.

12. feladat.

Egy állatfarmon két prostituálttal forgatsz animálpornó filmeket. Kezdetben a szereplőid 10% valószínűséggel AIDS-esek. 10 alkalommal keveredik akcióba valamelyik prostid egy jószággal. Minden állat 5% valószínűséggel hordoz valamilyen fertőzést. Mekkora az esély arra, hogy a 10 jelenet után a prostik fertőzőek lesznek, ha felváltva akcióznak?

13. feladat.
Robot Richárd 25 évesen felvesz 20 millió zlotyi hitelt 40 évre 30 %-os kamattal, hogy házat vehessen.
a. Mekkora a havi törlesztőrészlet?
b. Mekkora összeget sikerül visszafizetni Ricsinek, ha 42 évesen meghal a túlhajtottságtól?
c. Mennyi idő alatt tudna házat venni, ha inkább dealer lenne, és ezzel havi 600 000 zlotyit tudna félretenni?

14. feladat.
Jómódú tanuló vagy, és uzsoráskodsz az osztálytársaiddal. Havonta 3000 ólemúriai gondolatfillér az osztálypénz és 2500 az ebédpénz. Havonta átlag 5 társadnak fizeted ki a dolgokat 300 %-os kamattal. Ebből átlag kettő nem tud fizetni, így ezt bukod.
a. Mennyit keresel havonta, ha kapsz még 6000 fillér zsebpénzt és a kötelező dolgokat neked is ki kell fizetni?
b. Mennyi idő alatt feleződik meg a 32 tagú osztály, ha a nem fizető egyéneket elásod a hátsó udvaron?

15. feladat.
Van egy kenyér- és lőfegyver-üzleted. A sufniban 6 óra alatt tudsz legyártani titokban egy lőfegyvert.
a. Mennyi idő alatt tudod felfegyverezni a 20 tagú partizán dzsungelharcos hadtestet, ha napi 8 órát dolgozol heti 5 napban?
b. Mennyi idő alatt tudnád ugyanezt megtenni az “a” kérdés szerinti munkarendben, ha lenne még egy önkéntes alkalmazottad is?

16. feladat.
Van egy kocsmád, ahol normál esetben 50 %-os haszonnal árulod a piákat. Napi átlag bevételed 200 NDK márka.
a. Mennyi lesz a hasznod, ha 10 %-kal vizezed a piát?
b. Mennyi lesz a hasznod, ha az EU-szabványos mércéket használod (4 cl egy feles, 4 dl egy korsó) és vizezed a piákat, ha a bevételed nem változik?

17. feladat.
Olajat szőkítesz egy régi gyártelepen. Heti egy 10 000 literes vasúti tartálykocsinyi alapanyagot tudsz szerezni észrevétlenül a Barátság kőolajvezetékből. Az átalakító berendezés kapacitása 200 liter/óra, hatásfoka 80 %. Mennyi idő alatt tudsz megtölteni 10 darab 20 000 literes tartálykamiont szőkített olajjal?

18. feladat.

Lakatos Aladin színesfém-szakkereskedéssel foglalkozik. Egy éjszakára három lehetőséget lát, segíts neki kiválasztani a legjobban jövedelmezőt! A fém átvételi árak a következőek: réz 1100 pezeta/kiló, bronz 650 pezeta/kiló, alumínium 280 pezeta/kiló.
1. Elkommunizálni az Élmunkás-téri Lenin-szobrot, ami 2,2 m3 tömör bronz, sűrűsége 1,6 kg/m3
2. Lebontani a büdöskútpusztai Vöröscsillag Termelőszövetkezet távvezetékét, amit ma kapcsoltak ki, és holnap Latabár elvtárs akarja elvinni. 3 szál alumíniumvezeték 4.2 km hosszúságban, egy vezeték súlya 45 dkg/m.
3. Profittá transzformálni a szentmihályröcsögei vasúti felsővezetéket, amit ma karbantartanak 3800 méter hosszban. A rézvezeték 50 mm2 keresztmetszetű, fajsúlya 17,3 g/m mm2-enként.

19. feladat.
A Westendben lévő márkás ruhaboltodba a ruhákat a józsefvárosi piacon veszed, ahol egy konténerbe zárva 10 db biorobot szabja-varrja őket napi 12 órában. Egy ember másfél óránként egy ruhát készít el, az elkészült ruhák 40 %-át tudod eladni a Westendben, a többit tizedáron a piacon. Mennyit keresel havi 22 munkanap alatt, ha egy ruha bolti ára 8000 fénymásolt lej, a rezsiköltség pedig elhanyagolható?

20. feladat.
100 hívővel elindítasz egy egyházat. Minden tag adója 1 %-át felajánlja (az átlagfizetés 80 000 és az adó 30 %). A heti misén a tagok 40 %-a van jelen, és az ottlévők 60 %-a dob egy 200-ast a perselybe. Az egyház heti 5 taggal bővül, és havi egy tag halálozik el. Hogyan alakul az egyházad havi bevétele az első évben? Az adó 1 %-át 365 nap múlva meglévő tagok után kapod egy összegben.

Írta: Pálmester 2013 június

2013. június 14., péntek

Milyen buli való neked?

Itt a tavasz, dagad a … tészta, közeleg a nyári buliidőszak! Ha még nem tudod, vagy az orvosod még nem mondta el, milyen az ideális buli számodra, most ebből a tesztből megtudhatod!

1. Milyen gyarkan van kedved bulizni egy jót?
a. Heti hat nap, mert buli az élet! (4 pont)
b. Minden hétvégén kicserélem a fáradt olajat. (3 pont)
c. Havonta egyszer, fizetés után. (2 pont)
d. Eddig egyszer az életben, amikor megörököltem a feleségem/férjem életbiztosítását. (0 pont)

2. Mennyi ideig van kedved egyhuzamban bulizni?
a. Amíg az ötliteres hígító tart, az orvos szerint 6 nap. (4 pont)
b. Amíg az ötliteres pálinka tart, a szomszédok szerint 2 nap. (3 pont)
c. Amíg a Viagra tart, a kurvám szerint 4 óra. (2 pont)
d. Amíg a hashajtó tart, a stopperem szerint 2 perc. (0 pont)

3. Milyen zenét hallgatsz szívesen, amikor bulizol?
a. Break-core, hardcore, punk, trash metál, Késes Jóska operaáriáit hörögve. (4 pont)
b. Modern Talking-ot trenszesítve, rajzfilmslágereket teknósítva, Miss Fekvecseszt orálisan kareokézva. (3 pont)
c. A Megaszar legújabb slágereit vagy a Mulatós TV-t és a Bunkovics Bantu Band kocsmai playback fellépését. (2 pont)
d. A templomi síratódalokat és Lakatos Szvatopluk halottkísérő nótáit. (0 pont)

4. Milyen élénkítőszereket használsz, hogy tovább bírd a pörgést?
a. Éjfélkor mindig nyers kecskeszívet eszek, mert az tele van életerővel. (4 pont)
b. Az esti kávét is két ecstasyval iszom. (3 pont)
c. A hajnali hideg a legjobb élénkítő: a hidegben mindig felébredek a hányásomban és akkor tolhatok még egy kis piát. (2 pont)
d. Szenteltvizet iszok. (0 pont)

5. Hány emberrel bulizol együtt szívesen?
a. Imádom a nagy fesztiválokat: koncertek, hangerő, extázis, orgia, tömegverekedés, adrenalin, anarchia! (4 pont)
b. A pár száz fős bulikat szeretem: legújabb klubok, legújabb zenék, legújabb drogok. (3 pont)
c. A kocsmabulikat szeretem: ismerős arcok, ismerős árak, ismerős húgyszag, hitelkeret, záráskor mindig hazatalálok. (2 pont)
d. Egyedül járok disznót herélni, de egy kriptában is elvagyok napokig. (0 pont)

6. Mennyit költesz általában egy bulin?
a. Pubikám, én dolgozni járok bulikba az embereimmel, és többet keresek egy éjszaka, mint te egy hónap robotolással! (4 pont)
b. Félhavi fizetést, de akkor van minden, mint karácsonykor. (3 pont)
c. Megiszok pár sört meg rádobok egy Xanaxot és reggelig elvagyok... (2 pont)
d. Elvből nem költök pénzt egy bulin, csapvizet iszok, vagy ha au nincs, akkor a saját vizeletemet. (0 pont)

7. Az élőzenét vagy a DJ-ket szereted inkább?
a. Nincs jobb, mint élőben egy hegyimetál operakórus, főleg ha éjfélkor még kecskét is áldoznak! (4 pont)
b. A DJ-ket szeretem, mert mindig a legújabb zenéket tolják, meg bemókamikozve az olyan tyűűűűűű... (3 pont)
c. A kedvencem, amikor DJ Szopósmalac jutúbról betol pár zenét, és amikor már nagyon akad, Traktoros Aljósa nyugalmazott kiképzőtiszt elénekli kedvenc katonadalait. (2 pont)
d. Imádom, amikor orgonazenére Púzópiszkáló testvér gyóntatja a ministránsfiúkat! (0 pont)

8. Milyen egy jó házibuli szerinted?
a. Átmegyünk a haverom nyaralójába, svédasztalon minden földi jó, hajnalban kisebb törés-zúzás, reggelre razzia. (4 pont)
b. Kipróbáljuk Fekete Bárány dealer barátunk legújabb fehér porait, majd két napig tekergünk picsakészen a városban, és a harmadik napon attól nyugszunk le, hogy szerzünk a gyógyszertárból pult alól némi ketamint. (2 pont)
c. Haverok, egy hegynyi alkohol, Mulatós TV, sarokba hányás. (2 pont)
d. Rádtör a depresszió, és amikor elhatározod, hogy felvágod az ereidet, elkap az epilepszia, majd reggel minden megy tovább változatlanul. (0 pont)

9. Mit csinálsz leginkább egy bulin?
a. Összeverek mindenkit és várom az éldozást. (4 pont)
b. Birodalmi lépegetőként pörgök az első sorban. (3 pont)
c. A bárpultnál iszok hajnalig, majd a WC-ben megpihenek reggelig. (2 pont)
d. A Szent Könyvemet olvasom egész éjszaka. (0 pont)

10. Mi a kedvenc drogod?
a. Amfetamin vagy adrenalin-dús friss kecskevér. (4 pont)
b. Nem vagyok válogatós, amit éppen lehet kapni. (3 pont)
c. Az aromás barack és a tokaji kéttablettás vagy az alsórücsökpusztai búfelejtő. (2 pont)
d. Lárvákat, férgeket, pókokat és százlábúakat tolok. (0 pont)

Kiértékelés:

0 pont: Kifejezetten antiszociális vagy, és képtelen a bulizásra. Helyek, ahol jól érzed magad: pszichiátriai intézet, kórházi elfekvő, apácazárda, remete-barlang, falu széli sertésnevelde. Légy szíves, ne menj emberek közé!

2-10 pont: Nagyon nincs érzéked a bulizáshoz, bár azért néha odateszed magad és kiteszed a taccsot. Számodra sz olcsó kocsmák, lepukkant bárok, kisebb házibulik az ideálisak. Ne menj nagyobb bulikba, mert te leszel az áldozat!

11-19 pont: Vannak fogalmaid a bulizásról, bár nem vagy az életet nagykanállal habzsoló fajta. Vigyázz a fehér porokkal, mert rajta maradhatsz, mint döglégy a vodkás hányáson! Ha havonta kétszer bulizol, csapd ki magadból a feszültséget!

20-29 pont: Látom, nem ma kezdted a buliéletet! Ha így folytatod, pár év, és a lelkesedésedtől már csak a májad lesz nagyobb! Buli és zene téren szinte mindenevő vagy, de ugyanez a helyzet az agyszétcsapó szerekkel is. Mindenhol megtalálod a helyed, még a WC kagyló köré tekeredve is.

30-39 pont: Te aztán tudod, mi az a bulizás! Főleg a nagy fesztiválok az ideálisak a számodra, ahol sok őrülttel találkozhatsz. A kisebb bulikon te vagy a Fekete Bárány. Még néhány év, és vagy az elvonón, vagy a pszichiátrián fogsz kikötni. Addig bulizz, amíg teheted!

40 pont: Te vagy a MESTER. Tisztelettel és irígykedve beszélnek rólad az emberek a hátad mögött meg a rendőrségen. Te magad vagy a buli. Többet tudsz az alkoholról meg a drogokról, mint az orvosok. Már készítik a szobádat valamelyik zártosztályon!


Írta: Pálmester 2013 június

2013. június 7., péntek

Fakadás a paradicsomok ürügyén


A spanyolok őrült módjára pazarolnak, ezt már nagyon régóta tudom. Már hosszú ideje nem leszek ideges attól, hogy mennyi teljesen jó kaját találunk a szupermarketek szemetesében zárás után, mert ebből élek. És nem csak én, sokan mások is. Sőt, az boltban dolgozók is tudják, hogy emberek ebből élnek, és néha volt olyan érzésem, hogy egy csomó dolog részben azért kerül a szemétbe, hogy mi kivegyük. Másképpen nehezen tudom megmagyarázni például azt a 12 doboz tojást, ami még le sem járt, és egy nejlonzacskóban volt berakva az üres csomagolási hulladék közé. Oké, egy-két doboznak piszkos volt a sarka, valahol valamikor eltört egy tojás és ráfolyt, de akkor is... Szóval általában már nem leszek dühös, amikor az átlagos spanyol pazarlást látom. De amivel a múlt héten találkoztam, annak megint sikerült az egekbe küldenie a vérnyomásom.

Annak a háznak, ahol most lakunk, a közvetlen szomszédságában több hatalmas melegház van, ahol paradicsomot termesztenek. “Melegházat” írtam, de igazából nem az, nem is fóliasátor, mert itt abszolút nem kell a meleget benntartani, van az kint is bőven. Azt hiszem, “invernaderos” a spanyol neve ezeknek a hatalmas, legalább 100 X 100 méteres, 5 méter magasságban műanyaghálóval lefedett területeknek. A háló leginkább azért kell, hogy megszűrje a kegyetlen afrikai napfényt, és részben talán, hogy benn tartsa a nedvességet. A földön műanyag zsákokban tőzeg, ebből nőnek meg 2-3 méter magasra a paradicsomnövények. Innen jön az az olcsó spanyol paradicsom, ami miatt Magyarországon nem éri meg a gazdáknak paradicsomot termeszteni. Innen, meg Almería tartományból a félszigetről, ahol szó szerint több száz négyzetkilométert fedtek le ezekkel a műanyag sátrakkal: szó szerint egy talpalattnyi föld sincsen közöttük, csak egy méter széles, lebetonozott vízelvezető árok. Tavaly láttuk, de akkor se akartuk elhinni.

Ezeket a házakat kezdték itt 2 hete kiüríteni. Kivágják a növényeket, lebontják a vízcsöveket, kidobják a tőzeggel teli zsákokat és kezdik elölről. Csakhogy a kivágásra ítélt növények még telis-tele vannak gyönyörű, érett paradicsomokkal. Állítólag már nem éri meg leszedni, mert túl sok terem, túlságosan lenyomná az árat, ha ezt mind eladnák. Úgyhogy inkább kivágják a növényeket és megy a szemétre.

Nagyon sajnálom, hogy nincsen fényképezőgépünk (bár már dolgozunk rajta), mert akkor meg tudnám mutatni, mekkora területen hevernek embermagas halomban a kivágott növények. Rajtuk több száz kiló érett paradicsom, ami már a szupermarketekig sem jut el, mert 1 euró, azaz 300 forint alá nem mehet az ára. Pálmesterrel elveszve néztük a több száz méter hosszú “falat”, aztán az egyik sarkába felmásztunk és szemezgettünk – csak a tökéletesen érett és teljesen kemény, hibátlan paradicsomokat, mert ezekkel is 10 perc alatt megtelt a zsák, alig bírtuk hazavinni. És jelentéktelen töredékét tudtuk csak “megmenteni.” Rudy, a házigazdánk – tőle hallottuk, hogy most lehet menni ingyenparadicsomot szerezni – azt mondta, hogy csak pár napig lesz ott, aztán jönnek a hegyekből a gazdák és elviszik az állatoknak.

Egy hét múlva visszamentünk, mert most egy másik ilyen házban kezdték kivágni a növényeket. És persze nem vitte azokat a növényeket senki sehova. Ott rohadnak el a melegházak hátulja és a repülőtér hátsó menekülőkapuja között. Csak a legyek eszik őket, és kelnek ki belőlük, milliószám.
És mindez azért, nehogy “túl olcsón” kelljen adni a paradicsomot! Egyrészt ezért teszik tönkre a magyar, de gondolom nem csak a magyar, hanem más kelet-európai országok gazdáit, másrészt ezért teszik tönkre itt azt a gyönyörű, és sok tekintetben egyedülálló természetet, amit egy-két képen már láthattatok. Tonnaszám termelik öntözéssel a paradicsomot egy olyan helyen, ami gyakorlatilag sivatag, évente kábé kétszer esik az eső; aztán hagyják megrohadni!

Álltam és néztem ezt az eszelős pazarlást, ami igazából hosszú távon nem jó senkinek, vagy majdnem senkinek. Nem jó Földanyának, mert ha egyszer abbahagyják ezt a fajta termelést, ami a helyén marad, az a puszta kősivatag, ahol hosszú évekig az égvilágon semmi sem nő. Láttunk ilyet Gran Canarián, olyan érzés, mintha a Marson sétálnánk, ameddig a szem ellát semmi, de semmi élet. Nem jó a spanyoloknak sem, mert ha így folytatják, néhány éven belül hatalmas területekből lesz terméketlen sivatag. És persze nem jó azoknak az országoknak sem, ahova viszik a paradicsomot, tudjuk miért. Annak a néhány nagy cégnek jó csak, akik birtokolják ezeket a “házakat”, meg a műtrágya- és növényvédőszer-gyártóknak. Olyan ez, mintha egy hatalmas rágcsálóhadsereg támadása, akik után nem marad semmi, csak a letarolt föld. Meg a legyek.

Annyira fortyogott bennem valami, hogy tegyek valamit ez ellen. Mondanám, hogy nem veszek többet ebből a paradicsomból, de hát már másfél éve nem veszem a kaját, és eddig még egyik ilyen cég sem ment tönkre bele. Az, hogy ezután sem fogok, az evidencia, de még mindig nem sok. Legszívesebben összeszednék egy teherautónyit és mennék végig a városokon, osztogatnám az ingyenparadicsomot. Már ha lenne teherautóm meg pénzem benzinre. Vagy gyártanám literszám a paradicsomszószt, és eladnám a turistáknak, ha meglenne hozzá az infrastruktúrám. Egyelőre egyik sincs, úgyhogy maradt a rengeteg paradicsomos tészta vacsorára, meg ez a kifakadás a Gennykirakatra...


2013. június 4., kedd

Gondolatok - 2. rész: A SPIRIT

Ez most egy hosszú iromány lett, amiben papírra-monitorra vetettem azokat a gondolataimat, amelyek már hónapok óta érlelődnek bennem. Ez az írás most nem az utazásunkról szól, nem a velünk történt eseményeket írom le, hanem saját elképzeléseimet általánosabb dolgokról. Két nagy részre osztottam az irományt: az első rész a Gennyről szól, a második pedig a Spiritről. Egy-egy gondolatot sokkal hosszabban és mélyebben is ki tudnék fejteni, viszont most nem tudok sok időt eltölteni a laptop előtt, mert ahol jelenleg lakunk, ott nincs áram. Sokszor idézek az adott gondolathoz kapcsolódóan más írásokat is, remélem nem zavaróak, velük most egyszerűbben át tudom adni a fejemben lévő képet.

Várom visszajelzéseiteket, véleményeiteket, gondolataitokat interneten akár publikusan akár privát üzenetben egyaránt! Kellemes olvasást és időtöltést!



2. RÉSZ: SPIRIT


2.1. UTAZÁS

Az egész élet egy utazás, az utad pedig azok, amiket teszel, átélsz, megtapasztalsz. A születéseddel kezded az utazást, és addig tart, amíg el nem hagyod ezt a világot. Akkor is utazol, ha egy helyben vagy; átéled az utad. Tapasztalj meg minél többet, legyél aktív. Utazz a nagyvilágban is, ismerj meg több népet, kultúrát, embert, tájat, fát, bogarat, … Minden tapasztalattal több leszel. Az utazás nem mindig kellemes, és az útitársak is különbözőek. Élvezd minden részét, amit csak tudsz! Ami pedig nem öl meg, attól erősebb leszel.

Minden egyénnek más út, más élet az ideális. Nagyon nehéz olyan útitársat találni, akinek ugyanazok a dolgok tetszenek vagy nem tetszenek, mint neked. Nincs két egyforma ember, mindenkinek más-más dolgokon kell átmennie. Sokan nem is gazán keresik, igazgatják az útjukat – életüket, csak sodródnak az árral. Sokan tudatosan keresik az útjukat, a legmegfelelőbb életformát számukra. Sokan egész életükben elveszve érzik magukat, mert nem találják, amit keresnek: a boldogságot. Az élet értelme, hogy örömödet leld benne. Találd meg az otthonod, barátaidat, önmagad, és figyelj, tapasztalj, alkoss.

Megesik, hogy az útkereső rájön, hogy amelyik úton éppen halad, az számára rossz irány. Merj és akarj váltani! Az élet rövid ahhoz, hogy évekig legyen szar munkahelyed, kelj fel naponta gyomorgörccsel és szenvedj egy terrorista főnöktől vagy egy másik embertől. Még akkor is, ha az útváltoztatás az életed jelentős megváltoztatásával jár.

“Egyszerűen csak láss – mert csak Te találhatod meg a boldogságodat, csak Te teremtheted meg a biztonságodat, csak Te láthatod meg az igazadat, csak Te élheted az életed. Te. Senki más.” (A. J. Christian)


2.2. OTTHON

Az otthon jóval több, mint egy lakás. Nem az az otthon, ahol nem esik az eső, van fűtés, tudsz hol aludni, tudsz hol főzni, van hely a tárgyaidnak. Az otthon az a hely, amit szeretsz, ami kellemes számodra, aminek be tudod lakni minden zugát, ami biztonságot ad, ahol egységben tudsz lenni önmagaddal és a környezeteddel, ahol nem kell szerepjátékot játszanod. Az otthonodban a családod vesz körül.

Az otthont nem lehet pénzért megvenni. Igazi értéke csak neked érték – persze a teleknek és az épületnek van valamennyi piaci értéke. Neked kell megtalálnod vagy megteremtened. Nem mindenki tapasztalja meg az otthon fogalmát az életében. Nem biztos, hogy ahol felnősz vagy amit bérelsz, örökölsz vagy megvásárolsz az az otthonod. Van, aki egy barlangban vagy egy ponyva alatt találja meg, és van, aki a három családi háza és két nyaralója közül egyikben sem. Gazdagságot az érzelmeid és a gondolataid adnak, nem a bankszámládon lévő bitek.

Számomra az otthon három részből áll. Első része az épület, amit otthonomnak nevezek. Ezzel szemben vannak elvárásaim: kellően tágas legyen, az időjárás viszontagságaitól védjen meg, biztonságot adjon nekem, családomnak és tárgyaimnak, természetes anyagokból épüljön fel. A második része a környezet: a közvetlenül körülvevő tér, állatok, növények és a távolabbi környék – legyen: biztonságos és közel a természethez, élhető és fenntartható, távol a nagyvárosoktól, autópályától, katonai területektől, ipartelepektől, erőművektől. Az otthon, mint a szülőföld, nemcsak egy telek és épület, hanem a tágabb tér, közeli hegyek-völgyek-mezők. A harmadik része pedig a társaság: azok az emberek, akik körülvesznek, akik részei az életednek, akikkel egy közösséget alkotsz. Megtalálni az otthont azt is jelenti, hogy egy pozitív társasággal együtt, köztük élni, közösen alkotni.

Nagyon fontos része az otthonomnak a közösség, például mint egy kis falu. Külön életterekkel, de sok közösségi hellyel egyaránt. Közös elképzelésekkel, közös ünnepekkel, közös elvekkel, közös hittel. Barátokkal, családdal. A népemmel – a törzsemmel. Egységben. Ahol mindenki azt csinálja jórészt, amihez ért. Megosztani az örömöt, a tudást, a tapasztalatokat, a feladatokat – őszintén, tabuk nélkül.

Én még keresem az otthonom. Viszont már van egy csomó pozitív tapasztalatom, amik az alapelképzeléseit adják az otthonomnak, bár még a konkrét helyet nem találtam meg. De úgy érzem, Kanári-szigetek, és azon belül is Tenerife (vagy La Gomera vagy La Palma – bár ezeken a szigeteken még nem jártam) jó helynek tűnik sok érdekes emberrel. Eddigi pozitív tapasztalataim:

1. Tudom, milyen egy szép környezetben élni. Gyerekként vidéken, Borsod-megyében, egy kis faluban éltem 8 évig, Sajóvelezden. Mezőgazdasági falu, pár utcával, a Bükk-hegység lábánál, a Sajó-folyó mellett, sok sík földdel és mezővel. Volt kertünk, néhány állatunk, és körülöttünk egy gyönyörű környezet.

2. Tudom, milyenek a körülvevő pozitív emberek. Éltem 12 évet Miskolcon és 6 évet Budapesten, és sok-sok jóbarátot találtam, akikkel sok közös pozitív élményem volt. Sok dolgot csináltunk együtt: rádióműsor, undergound bulik, közös terveket szőttünk, Budapesten pedig már éreztem egy együtt élő baráti közösséget, akiknek már a hétköznapjaik és tevékenységeik is összefolytak.

3. Tudom, milyen egy jól működő közösségi rendszer. 2012-ben volt szerencsém megtapasztalni, átélni egy Európai Rainbow Gatheringet. Hogy mi is a Rainbow Gathering, rengeteget lehetne írni, és sokan írtak is már róla az interneten. Hippi, világutazók, alternatív életet élő emberek, ökoközösségekben élők, valamilyen másféle gazdasági-társadalmi (nem hierarchikus) rendszert pártolók jönnek össze egy hónapig tartó közös ünneplésre, tudásmegosztásra, természet közeli életre – elektromosság és digitális kütyük nélkül.

4. Tudom, milyen egy ünnep. Sokféle ünnepet átéltem már, számomra azok a mély ünnepek a fontosak, ahol barátaimmal valami pozitív dolgot ünnepelünk, nem elvesztett harcot, másik politikai rendszert. Csak összegyűlünk és örülünk egymásnak, mulatunk, zenét csinálunk, kint vagyunk a természetben. Ilyen például Psyweekend, Chillweekend, 4.49 Gathering, kisebb goapartyk, kisebb dubtechno bulik.


2.3. BARÁTOK

Barátok – ők talán a legfontosabbak az életben. Ők látnak és értenek meg igazán. A barátok közötti kapcsolat szerintem a legmélyebb az emberek között, mélyebb és őszintébb tud lenni, mint a kapcsolat szeretteinkkel, családunkkal vagy párunkkal.

A jó barát mindig segít, ha bajban vagy. Sokszor jobban ismernek, mint te saját magadat, és tudják, az adott pillanatban mi kell neked. A legtöbb esetben sok az együtt átélt közös élmény, közös pozitív tapasztalat, de sokszor a barátok életelvei és világnézetük is hasonló.

Férfi és nő között is lehet barátság, sőt ha kialakul (és nem csak a szexuális vonzalom jön létre), akkor ezek igen mélyek is tudnak lenni, akár mint két testvér között.

Meg aztán ott vannak azok az emberek is, akikkel a találkozás első pillanatában érzitek, hogy legalább ezer éve ismeritek egymást – talán egy előző világból.

Köszönöm barátaim, hogy vagytok! Megszínesítettétek az életemet. Barátok nélkül elveszel és felemészt a világ.

“Te csak egy ember vagy a 10 milliárdból a világon, de lehet, hogy te jelented valakinek az egész világot.” (ismeretlen szerző)


2.4. CSALÁD

A család a társadalom legkisebb közösségi egysége. Olyan emberi kapcsolatforma, amikor egy vagy több ember része lesz az életednek, akikkel erős kötelékek fűznek össze. Szerintem nem csak az a család, amikor szülők-nagyszülők-gyerekek együtt laknak, hanem amikor bármilyen emberek együtt laknak vagy élnek valamilyen formában, közeli, mély kapcsolatban, szeretetben.

“A kötelék, mely igaz családod összefűzi nem a vér, hanem az egymás élete iránti tisztelet s a benne lelt öröm. Ritka, hogy egy család tagjai egyazon fedél alatt nevelkedjenek.” (Richard Bach)

A családnak nincs meghatározott formája. Nem fontos, hogy hány ember alkotja, és az sem, hogy legyen közöttük vér szerinti vagy szexuális kapcsolat. A legfontosabb összetartó erő a szeretet és a közös élet.


2.5. NÉP

A törzs az, amikor több család között kialakul az egymást segítő pozitív kapcsolat és az egymás közeli élet. A nép pedig a törzsek szövetsége. A törzs ősi életforma, egyidős az emberiséggel. A családod, a törzsed, a néped olyan emberek, akikkel hasonlóak az elveid, világnézeted, értékrended. Egy népet elsősorban nem a vér, a származás, a nyelv vagy a vallás köt össze, ezek nem fontosak igazán. Egy nép sokszor egy jól körbehatárolható területen él, esetleg keveredve, területeket megosztva más népekkel, törzsekkel. Az összetartó erők: közös védelem külső támadás ellen, közös élettér, közös feladatok, közös tudásbázis, közös kultúra.


2.6. EGYSÉG, BOLDOGSÁG

Fontos dolog megtalálni az egységet önmagunkkal, a természettel, az otthonunkkal, a barátainkkal, a családunkkal. Sok embernek nehéz megtalálnia az egységet, mert lehet nem is keresi, a hétköznapi rohanásban nem jut rá ideje. Észre sem veszi, és eltelt egy hét, egy év, egy élet. Adj magadnak időt élni! Mi értelme van a munkádnak, ha felemészt és nem tudsz tőle kibontakozni? Mostanában 'divat' sokat dolgozni, amiért cserében elvegetálhatsz, de az élet ennél jóval többről szól. Figyeld meg, fedezd fel, vedd észre, éld át!

Szerintem az élet értelme, hogy örömöd leld benne és törekedj boldog lenni, és közben ne pusztíts. A boldogságot nem a vagyon, a modern kütyük, az új munkahely, az új lakás, az új kocsi vagy az új párod adhat, hanem a te érzelmeid, gondolataid, hited, megélt tapasztalataid.

Ha szeretnél utazni, túrázni, táncolni, alkotni, világot látni, csak rajta, mielőtt eltelik az életed! Rengeteg pozitív dolgot élhetsz át a természetben a világ minden táján. Érezd át a körülötted élő lényeket: fákat, állatokat, mikrobákat, gombákat, érezd, milyen hatalmas rendszer az Élet!


2.7. ALKOTÁS

Nagyon jó dolog az alkotás, kreatívan létrehozni valamilyen új dolgot. Bár az is alkotás, amikor nem kifejezetten újat hozol létre, hanem valamit használatra vagy amikor kialakítod, megépíted az életteredet. Amikor alkotsz, magadat adod, tested-szellemed munkájából születik meg valami: kép, zene, rajz, könyv, film, fénykép, weboldal, ruha, eszközök, épület. Legtöbb esetben a gondolataid, érzelmeid jelennek meg az alkotásaidban, amit ha megosztasz másokkal, energiát és gondolatokat, élményeket adhatsz és kaphatsz. Amilyen alkotásokhoz vonzódsz, például pszichedelikus képek, ambient zene, fantasy regény, azok a részeddé válnak valamilyen szinten. Alkotásaidon keresztül tudsz a legkönnyebben megnyilvánulni, de egyik módja az önkifejezésnek és az önmegvalósításnak is.


2.8. MEGOSZTÁS

Az emberek szeretnek adni és főleg kapni. A megosztás több az egyszeri adásnál, ha használod az életedben. Amikor megosztod alkotásaidat, gondolataidat, élményeidet, tárgyaidat, zenéidet, akkor cserébe energiát, örömöt, szeretetet, figyelmet kapsz. Ha megosztod a többiekkel akár a számodra nem kellő dolgokat, az neked is jó, mert adsz, és nem leszel tele mindenféle marhasággal, és ez a másik embernek is jó, mert örül neki és tovább használja. De megoszthatod az elveidet, munkádat, életedet is.

Ha megosztjátok egy közösségen, baráti társaságon belül dolgaitokat, azzal megkönnyítitek egymás életét. Közösen kevesebb alapanyag, étel, technikai eszköz kell a jobb élethez. Sokkal több, nagyobb feladatot tudtok közösen, összefogással megcsinálni, mint egyénileg.

“Szórd szét kincseid – a gazdagság legyél te magad” (Weöres Sándor)

“A boldogság csak akkor valódi, ha van kivel megosztanod.” (idézet az 'Út a vadonba' című filmből)


2.9. FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS

Túlnépesedtünk. Túltermelünk. Jelenlegi társadalmi-gazdasági rendszerünket hosszabb távon nem lehet megtartani, át kell alakítani. Ha szerencsések és elég intelligensek vagyunk, akkor ez az átalakulás nem válságon-éhenhaláson vagy háborún keresztül fog megtörténni, hanem folyamatosan. Olyan rendszert kell kiépíteni, ami fenntartható és mégis fejlődik, benne az egyének is fejlődnek. Erre van rengeteg példa is, sok elmélet és sok már megvalósult elképzelés, nagyobb közösségen belül működő rendszer is. Az interneten sokfélét lehet találni. Most időhiány és gépidő-hiány miatt csak röviden írok pár gondolatot, és a következő bejegyzésben kifejtem részletesebben, linkekkel ellátva ezt a témát.

A legfontosabb gondolatokat, elképzeléseket, híreket, újdonságokat megtalálhatjátok a Fenntartható Fejlődés és Erőforrások Kutatócsoport weboldalán. Kiinduló gondolatoknak ajánlom Hetesi Zsolt írását.

A fenntartható fejlődés témában a következő gondolatcsoportokat választom szét, most csak felsorolás-szerűen:
- Energiagazdálkodás, olajválság kezelése
- Anyaggazdálkodás, élelmiszer-termelés és elosztás, permakultúra
- Népesség stabilizálódása
- Betegségek, természetes gyógyítási módok, egészségközpontok
- Munkavégzés, építkezés, hasznos tevékenységek
- Pénzrendszer megváltoztatása
- Tudásbázisok
- Technológiai fejlődés, tömegközlekedés, kutatások
- Társadalom, kultúra, vallás, politika
- Ökoprojektek, bioprojektek, aktív és passzív házak


Pálmester (Pál Gyula)
2013. május
Tenerife (Kanári-szigetek), Spanyolország